Zespół Stresu Pourazowego (PTSD)
Zespół stresu pourazowego, czyli PTSD – co to jest? To zaburzenie psychiczne, które rozwija się w wyniku przeżycia traumatycznych wydarzeń. Może to być doświadczenie związane z zagrożeniem życia, ciężkimi obrażeniami fizycznymi, przemocą, klęskami żywiołowymi czy innymi ekstremalnymi sytuacjami. Nazwa tego zaburzenia odzwierciedla mechanizm jego powstawania – „pourazowy” odnosi się do stresu, który pozostaje w głowie po doświadczeniu traumy, zostawiając ślady na psychice i utrudniając codzienne funkcjonowanie.
Zespół stresu pourazowego u dzieci
PTSD szczególnie często diagnozuje się u żołnierzy i weteranów wojennych, ofiar wypadków drogowych, osób, które doświadczyły przemocy fizycznej lub psychicznej, a także tych, które były świadkami brutalnych zdarzeń. PTSD może wystąpić także u dzieci.
OBJAWY PTSD
W przypadku PTSD objawy są widoczne w codziennym funkcjonowaniu i utrudniają życie osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Do typowych symptomów zalicza się tzw. flashbacki, czyli gwałtowne powracanie wspomnień traumatycznego wydarzenia, które osoba przeżywa w głowie na nowo. Osoby cierpiące na to zaburzenie często unikają miejsc, osób czy sytuacji, które mogą przypominać im o traumie.
Objawy fizyczne stresu pourazowego
Kolejnym częstym objawem jest nadmierna czujność i ciągłe poczucie zagrożenia, które mogą powodować trudności ze snem, nadmierną drażliwość czy też niespodziewane wybuchy gniewu. Bardzo częste są też koszmary senne, związane z traumatycznym wydarzeniem.
Zespół stresu pourazowego u dzieci
U dzieci objawy PTSD mogą różnić się od tych, które obserwuje się u dorosłych. Dzieci często nie są w stanie wyrazić swoich emocji wprost, dlatego warto zwracać uwagę na niepokojące symptomy, takie jak trudności z koncentracją w szkole, regresję rozwojową (np. powrót do moczenia się w nocy), problemy w relacjach z rówieśnikami czy nieuzasadnione lęki.
TEST NA TSD
Istnieją techniki na zdiagnozowanie PTSD – test, przeprowadzany przez wykwalifikowanego specjalistę do podstawa. Warto zacząć szukać pomocy natychmiast po zauważeniu objawów – im szybciej zacznie się pracę nad zaburzeniem, tym szybciej można wrócić do zdrowia.
ILE MOŻE TRWAĆ PTSD?
Jak długo trwa zespół stresu pourazowego –? Odpowiedź na to pytanie może być bardzo różna i zależy od wielu czynników. U niektórych osób objawy mogą ustąpić po kilku miesiącach intensywnej terapii, zwłaszcza jeśli trauma została szybko rozpoznana i podjęto odpowiednie działania. W innych przypadkach PTSD może przybrać formę przewlekłą, utrzymującą się przez lata, a nawet całe życie, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone.
NIELECZONY ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO
Nieleczony zespół stresu pourazowego może prowadzić do poważnych konsekwencji – zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego pacjenta. Osoby, które nie otrzymają odpowiedniej pomocy terapeutycznej, mogą doświadczać coraz większych trudności w codziennym funkcjonowaniu. PTSD może prowadzić do chronicznego stresu, który negatywnie wpływa na układ nerwowy, a także osłabia odporność organizmu, powodując liczne dolegliwości somatyczne – na przykład chroniczne bóle głowy, problemy z układem trawiennym czy zaburzenia snu.
Osoby cierpiące na PTSD są bardziej narażone na rozwinięcie innych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęki czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Często też pojawiają się problemy z kontrolowaniem emocji, które mogą prowadzić do wybuchów gniewu i agresji, a także izolacji społecznej. Nieleczony zespół stresu pourazowego może również prowadzić do uzależnień – cierpiące na niego osoby próbują łagodzić swoje objawy za pomocą alkoholu lub substancji psychoaktywnych, co z czasem może przerodzić się w nałóg i dodatkowo skomplikować leczenie.
W skrajnych przypadkach nieleczone PTSD może prowadzić do myśli samobójczych, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia.
JAK POMÓC OSOBIE Z PTSD?
Jak pomóc osobie cierpiącej na zespół stresu pourazowego? Leczenie jest możliwe – najlepszą opcją jest psychoterapia, prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Równie ważne jest jednak wsparcie emocjonalne od bliskich – oferowanie bezpiecznej przestrzeni do rozmowy i unikanie wywierania presji. Pomoże to osobie z PTSD poczuć się bezpieczną. Ważne jest, aby nie zmuszać jej do mówienia o traumie, jeśli nie jest na to gotowa, a także respektować jej granice.
PAULIN KUBŚ – pomogę Ci pokonać PTSD
Zapraszam do kontaktu mailem lub przez Whatsapp: +48 728 888 217